"Železnice Srbije" zainteresovane su za kreditna sredstva iz Kine za modernizaciju železničke infrastrukture u Srbiji, koja bi smo otplaćivali izvozom srpske robe u Kinu. Na taj način srpske železnice bi se modernizovale, a domaćoj privredi i državi bi smo omogućili povećanje proizvodnje i izvoz naših proizvoda u Kinu. Vrednost kredita koji bi smo obezbedili na taj način mogla bi biti oko 400 miliona evra, a zavisila bi od količina robe koje možemo da ponudimo Kini. Ukoliko bi ovakav aranžman bio realizovan, iz kreditnih sredstava uradili bi rekonstrukciju i elektrifikaciju pruge Lapovo – Kraljevo, zatim modernizaciju regionalnih pruga Mala Krsna – Požarevac – Zaječar – Prahovo pristanište i Mala Krsna – Smederevo, koje karakteriše sve veći obim prevoza i luke u Prahovu i Smederevu, izgradnja terminala na pruzi Koridora 10 od Novog Sada, preko Beograda do Niša i najzad izgradnja pruge od glavnog grada do aerodroma "Nikola Tesla", rekao je generalni direktor "Železnica Srbije" Dragoljub Simonović, danas u Beogradu na sastanku sa delegacijom kineske kompanije "CMEC" (China Machinery Engineering Corporation), na čelu sa šefom njihovog predstavništva u Srbiji Li Ksuekviangom.
"Železnice Srbije" zainteresovane su za kreditna sredstva iz Kine za modernizaciju železničke infrastrukture u Srbiji, koja bi smo otplaćivali izvozom srpske robe u Kinu. Na taj način srpske železnice bi se modernizovale, a domaćoj privredi i državi bi smo omogućili povećanje proizvodnje i izvoz naših proizvoda u Kinu.
Vrednost kredita koji bi smo obezbedili na taj način mogla bi biti oko 400 miliona evra, a zavisila bi od količina robe koje možemo da ponudimo Kini. Ukoliko bi ovakav aranžman bio realizovan, iz kreditnih sredstava uradili bi rekonstrukciju i elektrifikaciju pruge Lapovo – Kraljevo, zatim modernizaciju regionalnih pruga Mala Krsna – Požarevac – Zaječar – Prahovo pristanište i Mala Krsna – Smederevo, koje karakteriše sve veći obim prevoza i luke u Prahovu i Smederevu, izgradnja terminala na pruzi Koridora 10 od Novog Sada, preko Beograda do Niša i najzad izgradnja pruge od glavnog grada do aerodroma "Nikola Tesla", rekao je generalni direktor "Železnica Srbije" Dragoljub Simonović, danas u Beogradu na sastanku sa delegacijom kineske kompanije "CMEC" (China Machinery Engineering Corporation), na čelu sa šefom njihovog predstavništva u Srbiji Li Ksuekviangom.
Simonović je istakao da su "Železnice Srbije" prve i do sada jedine inicirale ovakav vid partnerstva i međunarodnog kreditiranja razvojnih projekata i da su slični razgovori već vođeni sa mađarskim partnerima za modernizaciju voznih sredstava.
S obzirom da se iz postojećih kredita finansira modernizacija železničke infrastrukture na Koridorima 10 i 11, iz kineskog kredita bi se mogle finansirati modernizacija i elektrifikacija regionalnih pruga u Srbiji, za čim imamo izuzetno velike potrebe. Za realizaciju ovakvih projekata, neophodna je saglasnost i saradnja i srpskih Ministarstava za finansije i privredu, a na ovaj način jačamo proizvodnju i izvozne aktivnosti srpske privrede. Zato je interes srpskih železnica i da što više domaćih firmi bude uključeno u ovaj projekat, istakao je Simonović i najavio da bi u slučaju postizanja saglasnosti oko ovog posla na državnom nivou čitav projekat mogao da bude dogovoren do septembarske posete predsednika Kine Srbiji.
Predstavnici kineske kompanije "CMEC" podržali su ideju da se kineski kredit koji bi bio odobren za modernizaciju srpskih železnica otplaćuje izvozom srpskih proizvoda u Kinu, i predložili da se što pre na državnom nivou organizuju odgovarajući sastanci i potpisivanje neophodnih memoranduma ili okvirnih ugovora. Naime, kako su istakli, od 2011. godine vode se pregovori o saradnji sa srpskim železnicama o realizaciji ovog posla, ali je problem bio nedostatak sredstava, pa se mogućnošću otplate kredita izvozom srpskih proizvoda u Kinu stvaraju uslovi za ovaj projekat. Ova kineska kompanija u većinskom je vlasništvu kineske Vlade i ima finansijsku podršku kineske države, a do sada je u Srbiji investirala oko 1,1 milijardi dolara u Termoelektranu Kostolac.
U odvojenom sastaknu, generalni direktor "Železnica Srbije" Dragoljub Simonović susreo se danas i sa delegacijom još jedne kineske kompanije CCECC (China Civil Engineering Construction Corporation). Na sastanku je bilo reči o modernizaciji pruge Novi Sad – Subotica, za šta je potrebno obezbediti oko 870 miliona evra i dalje ka Budimpešti, a na inicijativu srpskih železnica bilo je reči i o rekonstrukciji pruge Ruma – Šid. Prema Simonovićevim rečima, uslovi obezbeđivanja kreditnih sredstava i mogućnost da se iz njih finansira izrada projektne dokumentacije, ali i značajno angažovanje srpske privrede neophodni su preduslovi "Železnica Srbije" za uspostavljanje bilo kakve saradnje na ovom poslu. Kineski partneri predložili su saradnju inženjerskih timova Kine sa srpskim i mađarskim stručnjacima, ali i zajedničke aktivnosti na obezbeđivanju potrebnih finansijskih sredstava za realizaciju ovih projekata.